الکل صنعتی نارنجی که موجب حرف زدن گوساله ماده شد

سمیت متانول یا الکل صنعتی نارنجی می تواند از طریق بلع، جذب پوستی و استنشاق رخ دهد. شایع ترین موارد مصرف گزارش شده ثانویه به نوشیدن مایع شیشه شوی به عنوان اقدام به خودکشی است.

بلع تصادفی می تواند از طریق رفتار اکتشافی در کودکان رخ دهد. متانول همچنین به عنوان جایگزینی برای اتانول با عواملی مانند سوخت گرم کننده غذا و پاک کننده کاربراتور به عنوان منبع سوء استفاده از طریق استنشاق مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

افراد در معرض خطر عبارتند از: کودکان نوپا و خردسالی که محیط اطراف خود را کاوش می کنند، الکلی ها و افرادی که قصد خودکشی دارند. بیشتر موارد، حوادث مجزا هستند. با این حال، همه گیری های ثانویه به اتانول آلوده و تقطیر نادرست رخ داده است.

وقتی متانول خورده می شود، در کمتر از 10 دقیقه به سرعت از طریق دستگاه گوارش جذب می شود. متانول به پروتئین متصل نیست و مستقیماً در محفظه آب کل بدن با حجم توزیع تقریباً 0.7 لیتر بر کیلوگرم جذب می شود.

الکل

غلظت سرمی بلافاصله پس از جذب به اوج خود می رسد و از یک سرعت حذف مرتبه صفر پیروی می کند. متابولیسم عمدتاً در کبد از طریق اکسیداسیون متوالی از طریق الکل دهیدروژناز و آلدهید دهیدروژناز رخ می دهد، اما با الکل دهیدروژناز موجود در مخاط معده شروع می شود.

الکل دهیدروژناز متانول را به فرمالدئید اکسید می کند و آلدهید دهیدروژناز متعاقباً فرمالدئید را به اسید فرمیک اکسید می کند. هر یک از این دو مرحله اکسیداسیون با کاهش NAD به NADH همراه است.

این متابولیسم آنزیمی سرعت حذف مرتبه صفر در حدود 8 تا 9 میلی گرم در دسی لیتر در ساعت را زمانی که غلظت متانول بین 100 تا 200 میلی گرم در دسی لیتر است فراهم می کند.

اسید فرمیک به راحتی از بین نمی رود و بیشتر تجمع می یابد، در حالی که مقدار کمی به شکل غیر پروتونی خود، فرمت، با فولات تعامل می کند و دی اکسید کربن و آب برای بازدم ایجاد می کند. متانول متابولیزه نشده به اندازه کافی از طریق کلیه ها یا ریه ها پاکسازی نمی شود و نیمه عمر موثری در حدود 30 تا 85 ساعت دارد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.